2023'DE KRIPTO VARLIKLARDA NEDEN YÜKSELIŞ BEKLIYORUZ?

2022 yılı, Bitcoin’e yoğun bir şekilde yatırım yapmak için zor bir zaman oldu. Piyasanın zirvesi olan tüm zamanların en yüksek seviyesinden 16.000$ seviyesine kadar düşüş yaşandı. Beklentilerden çok daha düşük bir fiyat. Bunun da ötesinde, kriptodaki en büyük grup ve şirketlerden bazılarının iflas ettiği birkaç siyah kuğu olayı yaşandı. Söz konusu gelişmeler kripto ekosistemine olan inancı kaybetmeye, pozisyonlarını satmaya ya da bu alandan tamamen kopmaya sebep oldu.

Bununla birlikte, Bitcoin konusunda her zamanki gibi yükseliş ve iyimserlik devam ediyor. Diğerleri piyasadan çıkarken, biz daha fazla sermaye aktarımı yapmaya devam ediyoruz. Buna ilişkin bazı nedenleri sıralayalım.

Bu kulağa inanılmaz derecede basit gelebilir. Ancak, aslında en önemli şeylerden biridir. Bugün Bitcoin dün olduğundan bir gün daha yaşlı. Yarın bir gün daha eski olacak. Bloklar kazılmaya devam ediyor ve işlemler her saniye gönderiliyor. Bitcoin protokolünün tamamı amaçlandığı gibi çalışıyor. Mali piyasalarda olan tüm dış kötü haberlere direnç göstererek kendisinden beklenileni yapmaya devam ediyor.

Kendimize karşı dürüst olursak, Bitcoin’in şimdiye kadar hayatta kalması bir mucize olarak düşünülmemeli. Bitcoin için iki olası gelecek var.

Sıfıra gidecek. İnsanların buna olan inancını veya ilgisini kaybetmesinden, dünya çapında yasaklanmasından veya güvenin kaybolmasına neden olan bir hata ile gerçekleşebilir.

Çok daha fazla yükselecek. Şirketlerin bilançolarında tuttukları ve dünya çapında yasal ödeme aracı olarak kullandıkları, kitleler tarafından tercih edilen dijital varlık olarak büyümeye devam edecek.

Arası yok. Bunlar Bitcoin için iki olası sonuçtur. Ve böylece Bitcoin’in bugün, yarın ve ertesi gün hayatta olması inanılmaz derecede yükseliş eğilimi gösterecek. Her geçen gün daha da güçleniyor ve yıkılması daha da zorlaşıyor.

Bunun kripto pazarında aşırı sancılı bir yıl olduğunu söylemek yetersiz kalır. Hem kontrol edilemeyen makro faktörlerin hem de kendi kendine yapılan birkaç hatanın bir karışımı. Yılın başında bu yıl sonunda olacak her şeyi bilseydik ve Bitcoin’in fiyatının ne olacağını tahmin etmeye çalışsaydık muhtemelen çok düşük seviyeler hedeflenirdi.

Bu yıl Bitcoin fiyatını düşüren, kendi kendine yapılan hatalar dışındaki en önemli faktörlerden biri, FED’in faiz oranlarını agresif bir şekilde yükseltmesiydi. Yakında sona erecek gibi görünüyor. Bu gerçekleştiğinde, piyasa riske dayalı bir yaklaşım benimsemeye başlayacak ve bu da Bitcoin için çok iyiye işaret olacaktır. En azından Bitcoin için bir barış ve sessizlik zamanı olacak.

Makro faktörlerin sessiz kaldığı son iki yıl boyunca, Bitcoin hızla ayağa kalktı ve fiyat açısından toparlanmaya başladı. Bu senaryoda da aynı şeyin olmasını bekleyebiliriz. Muhtemelen yakın zamanda tüm zamanların en yüksek seviyelerini görmeyeceğiz. Çoğumuz, Bitcoin’in fiyatının bugün gördüklerimizin iki katına çıktığını görmekten heyecan duyacağız.

BİR SONRAKİ HALVINGE YAKLAŞIYORUZ

İnanması ne kadar zor olsa da, bir sonraki Bitcoin yarılanması hızla yaklaşıyor. Şimdi sadece yaklaşık 448 gün uzakta. BTC yarıya indirilmesi genellikle bir sonraki döngünün başlangıcını ve genellikle birkaç ay sonra gelen boğa koşusunu temsil etmez. Ancak daha da önemlisi, genellikle Bitcoin’in fiyatının yarılanmadan 12–16 ay önce dibe vurduğunu görmemizdir. Bunun anlamı, eğer bu döngü önceki döngüler gibi davranırsa. Bitcoin fiyatının dibine çoktan ulaştık veya çok yakında ulaşacağız.

Bitcoin ile olan tek yükseliş olayları bunlar değil. Lightning ağı gelişimi ve kullanımı büyümeye devam ediyor. El Salvador, Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kullanma konusunda tereddütsüz. Oradaki Bitcoin Volkan tahvilleri yakında onaylanacak ve yürürlüğe girecek. Ve çok daha fazlası var.

Her zaman şu anda sahip olduğunuz umutsuzluk ve korku hissini hatırlayın. Çoğu zaman, bu, dibe yakın olduğu ve satın almak için en iyi zaman olduğu zamandır. Bitcoin’in fiyatı çoğumuzun beklediğinden daha düşük olurken. İnanılmaz derecede dirençli ve her zamankinden daha güçlü bir şekilde geri dönecek. Bitcoin’in tarihi daha yeni başlıyor ve şu anda onu biriktirmek için sahip olabileceğimiz en iyi şanslardan biri. Bitcoin döngüleri henüz bitmedi ve gelecekte tüm zamanların en yüksek seviyelerini göreceğiz.

John Wege

--

--

Cryptocurrency Portfolio Management Company

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store